Żyj. Kochaj. Twórz.

Odzyskaj równowagę.

Kryzys to szczególnie trudne doświadczenie. Choć posiadamy naturalną umiejętność radzenia sobie w krytycznych sytuacjach – tworzymy w życiu sieć wsparcia wśród członków rodziny, znajomych czy współpracowników, posiadamy wypracowaną odporność psychiczną, to zdarzają się takie sytuacje, które przekraczają nasze możliwości samodzielnego poradzenia sobie z trudnym doświadczeniem.

Kryzys pojawia się niespodziewanie. Nie ma charakteru przewlekłego jak stres.

O kryzysie mówimy wtedy, gdy człowiek całkowicie traci równowagę emocjonalną pod wpływem trudnego zdarzenia lub przełomu rozwojowego. W kryzysowym momencie nie funkcjonujemy tak jak zwykle. Pojawiają się zmiany w obszarach: poznawczym, behawioralnym i przede wszystkim emocjonalnym.

Kryzys może przerodzić się w bardzo kosztowną, chroniczną formę załamania psychicznego, wymagającego zastosowania specjalistycznego leczenia.

Jeśli czujesz, że dana sytuacja Cię przerasta, czujesz, że jesteś sam/-a z problemem, jest Ci ciężko rozmawiać o swoich trudnościach, czujesz się zdezorientowany/-a, wytrącony/-a z równowagi, weź trzy głębokie wdechy i zadzwoń lub napisz.

Dzięki pomocy w kryzysowej sytuacji szybciej odzyskasz równowagę.

Telefoniczna bezpłatna pomoc w kryzysie

  • Instytut Psychologii Zdrowia bezpłatny telefon kryzysowy dla dorosłych 116 123
  • Fundacja Nagle Sami – telefon wsparcia w żałobie 800 108 108
  • Linia Wsparcia dla osób w stanie kryzysu 800 70 22 22
  • Niebieska Linia – pogotowie dla ofiar przemocy – 800 120 002
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111